Rail forward design enables saw to be placed against wall to maximize effective workspace
Integrated guide fence and lower fence increases rigidity and support of materials
Front bevel knob enables easy adjustment without reaching for operator convenience and precise setting of bevel angle
Constant speed control maintains constant speed under heavy load
Soft start feature gradually increases speed to eliminate start up shock
Electric brake stops blade quickly after trigger is released for increased operator safety
Easy-to-operate mitre angle lock with free spin releasing lever and locking lever
Horizontal handle design with 2-stage safety switch for increased operator safety
Ergonomic horizontal soft rubber grip design for vibration absorption and comfortable operation
Includes: 12″ C.T. Blade 60T (A-93712), Dust Bag (122852-0), Vertical Vise (126617-2), Triangle Rule (762001-3), Two Holder 200 (327095-1), Holder 90 (327145-2), Hex Wrench 6 (781044-6)?
Compound Mitre Saw, Tools
Makita LS1219 Sliding Compound Mitre Saw, 12″, 15 A, 120 V-(Each)
$983.84
SKU: UAD702
Categories: Compound Mitre Saw, Tools
Tags: Compound Mitre Saws, LS1219, Sliding Compound Mitre Saw
Brand: Makita
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.33333 × 2.5 × 2.66667 in |
| Blade Diameter | 12" |
| No Load RPM | 3200 |
| Amps | 15 A |
| Voltage | 120 V |
| Mitre Range | 60? Left/60? Right |
| Bevel Range | 60? Left/60? Right |
| Arbor | 1" |
| Vibration Level | 2.5 m/s? |
| Noise Level | 91 dB(A) |
Recently Viewed Products
-
Compound Mitre Saw
DEWALT DWS780 12″ Double Bevel Sliding Compound Mitre Saw, 12″, 15 A, 120 V-(Each)
$842.24 Add to cart -
Compound Mitre Saw
Makita LS0816F Sliding Compound Mitre Saw with LED Cut Line, 8-1/2″, 10.5 A-(Each)
$425.35 Add to cart



