Built-in laser clearly indicates line-of-cut whether blade is turning or not
Positive miter stops at: 0?, 15?, 22.5?, 31.6?, 45?, and 60? left or right
Dual dust collection ports provide excellent dust extraction performance
Soft start suppresses start-up reaction for smooth start-ups and longer gear life
Integrated upper and lower 5-1/2″ tall fence system offers added rigidity for more precise miter and bevel cuts
See-through blade guard system for greater visibility of blade and line of cut
Replaceable stainless steel miter scale features large and easy-to-read markings
Includes: (1) Dust bag, (1) Vertical vise, (1) Hex wrench, (1) Triangular rule, (1) 12″ x 1″ 60T Micro-polished miter saw blade
Compound Mitre Saw, Tools
Makita LS1219L Dual-Bevel Sliding Compound Mitre Saw, 12″, 15 A, 120 V-(Each)
$1,005.55
SKU: UAF041
Categories: Compound Mitre Saw, Tools
Tags: Compound Mitre Saws, Dual-Bevel Sliding Compound Mitre Saw, LS1219L
Brand: Makita
| Weight | 81.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.97 × 1.89 × 1.74 in |
| Blade Diameter | 12" |
| No Load RPM | 3200 |
| Amps | 15 A |
| Voltage | 120 V |
| Mitre Range | 60? Left/60? Right |
| Bevel Range | 48? Left/48? Right |
| Arbor | 1" |
| Capacity | 8" Vertically Nested, 6-3/4" Vertical, 15" Crosscut at 90? |

