8-1/2″ Sliding Compound Mitre Saw with LED Light with Cut Line Guide Function
High cutting capacity and dust extraction rate
Cuts up to 12? at 90? and 8-1/2? at 45?
High dust extraction rate and can connects directly to Makita vacuum cleaner for a cleaner work area
Powerful direct drive motor requires less maintenance and delivers 5,000 RPM
LED job light with cut line guide function casts a shadow of the saw blade onto the workpiece as an exact cutting line
Slide style sub fence (left side) can be pulled out for more stable cutting of wide workpiece
Soft start feature for smooth start-ups
Carrying handle for easy transportation to jobsite
Ideal for baseboard and crown molding installation, finish carpenters, cabinet and furniture makers, wood floor installers, deck builders, general construction and more
Compound Mitre Saw, Tools
Makita LS0816F Sliding Compound Mitre Saw with LED Cut Line, 8-1/2″, 10.5 A-(Each)
$425.35
SKU: UAY420
Categories: Compound Mitre Saw, Tools
Tags: Compound Mitre Saws, LS0816F, Sliding Compound Mitre Saw with LED Cut Line
Brand: Makita
| Weight | 42.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.42653 × 1.7543 × 1.25616 in |
| Blade Diameter | 8-1/2" |
| No Load RPM | 5000 |
| Amps | 10.5 A |
| Includes | 8-1/2" C.T. Blade 40T (D-77366), Hex Wrench (JM00000445), Dust Bag (JM00000535), Vertical Vise (JM00000432) |
| Arbor Size | 5/8" (15.88 mm) |
| Vibration Level | 2.5 m/s? |
| Noise Level | 91 dB(A) |
| Dimensions | 18-3/4" x 27-3/4" x 20-1/2" (476 mm x 705 mm x 521 mm) |
| Weight | 30.6 lbs. (13.9 kg) |

