High cutting capacity and dust extraction rate
Cuts up to 12? at 90? and 8-1/2? at 45?
LED job light with cut line guide function
Adjustable sub fence and sub bases for stable cutting
Slide style sub fence (left side) can be pulled out for more stable cutting of wide workpiece
Soft start feature for smooth start-ups
Electric brake for increased productivity and operator protection
Carrying handle for easy transportation to jobsite
Ideal for baseboard and crown molding installation, finish carpenters, cabinet and furniture makers, wood floor installers, deck builders, general construction and more
Compound Mitre Saw, Tools
Makita LS1110F Sliding Compound Mitre Saw with LED Cut Line, 10″, 13.1 A-(Each)
$510.42
SKU: TCU499
Categories: Compound Mitre Saw, Tools
Tags: Compound Mitre Saws, LS1110F, Sliding Compound Mitre Saw with LED Cut Line
Brand: Makita
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.58333 × 1.83333 × 1.41667 in |
| Blade Diameter | 10" |
| No Load RPM | 4500 |
| Amps | 13.1 A |
| Mitre Range | 90? Left/90? Right |
| Arbor | 5/8" |
| Vibration | 2.5 m/s? |
| Noise Level | 91 dB(A) |
| Dimensions | 29-1/4" x 19-1/2" x 22-1/4" (745 mm x 497 mm x 565 mm) |
| Net Weight | 36.2 lbs. |
Recently Viewed Products
-
Compound Mitre Saw
Makita LS0816F Sliding Compound Mitre Saw with LED Cut Line, 8-1/2″, 10.5 A-(Each)
$425.35 Add to cart


