Dual post compound pivoting arm
Precision machined aluminum base
Shaft lock for easy blade changes
Positive mitre: detents: 0?, 15?, 22.5?, 31.6? ; and 45? left and right
Includes: Cross-out blade, dust bag, triangular rule and socket wrench
Compound Mitre Saw, Tools
Makita LS1040 10″ Compound Mitre Saw, 10″, 15 A, 120 V-(Each)
$401.28
SKU: VK963
Categories: Compound Mitre Saw, Tools
Tags: 10" Compound Mitre Saw, Compound Mitre Saws, LS1040
Brand: Makita
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.66666 × 1.25 × 1.5 in |
| Blade Diameter | 10" |
| No Load RPM | 4600 |
| Amps | 15 A |
| Voltage | 120 V |
| Mitre Range | 45? Left/52? Right |
| Bevel Range | 45? Left/45? Right |
Recently Viewed Products
-
Compound Mitre Saw
Makita LS1019 Sliding Compound Mitre Saw, 10″, 15 A, 120 V-(Each)
$884.40 Add to cart -
Compound Mitre Saw
King Canada 8380NS 10″ Sliding Compound Mitre Saws With Laser, 10″, 15 A, 120 V-(Each)
$299.83 Add to cart -
Compound Mitre Saw
DEWALT DWS780 12″ Double Bevel Sliding Compound Mitre Saw, 12″, 15 A, 120 V-(Each)
$842.24 Add to cart -
Compound Mitre Saw
Makita LS0816F Sliding Compound Mitre Saw with LED Cut Line, 8-1/2″, 10.5 A-(Each)
$425.35 Add to cart





