Rail forward design enables saw to be placed against wall to maximize effective workspace
3-stage gear reduction system greatly increases capacity when cutting vertical baseboard or nested crown molding
1-3/16″ guide rail diameter provides increased stability and cutting precision
Integrated guide fence and lower fence increases rigidity and support of materials
Fence design allows fence to be secured to holders to prevent damage and/or loss
Front bevel knob enables easy adjustment without reaching for operator convenience and precise setting of bevel angle
Electronic speed control maintains constant speed under heavy load
Soft start feature gradually increases speed to eliminate start up shock
Easy-to-operate mitre angle lock with free spin releasing lever and locking lever
Horizontal handle design with 2 stage safety switch for increased operator safety
Ergonomic horizontal soft rubber grip design for vibration absorption and comfortable operation
Includes: 10″ C.T. Blade 60T (A-93675), Hex Wrench 6 (781044-6), Dust Bag (122852-0), Vertical Vise (126617-2), Triangle Rule (762001-3), Dust Nozzle (123980-4), Two Holders (326978-2), Wrench Holder (416536-3)?
Compound Mitre Saw, Tools
Makita LS1019 Sliding Compound Mitre Saw, 10″, 15 A, 120 V-(Each)
$884.40
SKU: UAD701
Categories: Compound Mitre Saw, Tools
Tags: Compound Mitre Saws, LS1019, Sliding Compound Mitre Saw
Brand: Makita
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.91667 × 2.5 × 2.5 in |
| Blade Diameter | 10" |
| No Load RPM | 3200 |
| Amps | 15 A |
| Voltage | 120 V |
| Mitre Range | 60? Left/60? Right |
| Bevel Range | 60? Left/60? Right |
| Arbor | 5/8" |
| Vibration Level | 2.5 m/s? |
| Noise Level | 91 dB(A) |
Recently Viewed Products
-
Compound Mitre Saw
King Canada 8380NS 10″ Sliding Compound Mitre Saws With Laser, 10″, 15 A, 120 V-(Each)
$299.83 Add to cart -
Compound Mitre Saw
DEWALT DWS780 12″ Double Bevel Sliding Compound Mitre Saw, 12″, 15 A, 120 V-(Each)
$842.24 Add to cart -
Compound Mitre Saw
Makita LS0816F Sliding Compound Mitre Saw with LED Cut Line, 8-1/2″, 10.5 A-(Each)
$425.35 Add to cart




