Solid textured nitrile rubber surface for better chemical and oil resistance, and superior slip resistance
Welding safe
Electrically conductive
Closed cell nitrile/PVC cushion
100% nitrile border will not crack or curl
Unmatched durability
Available in black and black/yellow safety stripes
Mat sizes may vary 3% due to manufacturing processes
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 422046100 Hog Heaven No. 422 Mats, Diamond, 3-3/4′ x 5-3/4′ x 7/8″, Black, Nitrile-(Each)
$391.20
SKU: SAM169
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 422046100, Anti-Fatigue Mattings, Hog Heaven No. 422 Mats
Brand: M+A Matting
| Weight | 24.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.75 × 0.625 × 0.625 in |
| Width | 3-3/4' |
| Length | 5-3/4' |
| Thickness | 7/8" |
| Colour | Black |
| Material | Nitrile |
| Environment | Wet/Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |
Recently Viewed Products
-
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 371023900 Cushion Station Mats, Slotted, 2′ x 3-1/5′ x 9/16″, Black, Nitrile-(Each)
$79.12 Add to cart -
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 423246100 Hog Heaven No. 423 Mats, Diamond, 3-3/4′ x 5-3/4′ x 5/8″, Black/Yellow, Nitrile-(Each)
$384.80 Add to cart



