Solid textured nitrile rubber surface for better chemical and oil resistance, and superior slip resistance
Welding safe
Electrically conductive
Closed cell nitrile/PVC cushion
100% nitrile border will not crack or curl
Unmatched durability
Available in black and black/yellow safety stripes
Mat sizes may vary 3% due to manufacturing processes
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 422023100 Hog Heaven No. 422 Mats, Diamond, 2′ x 3′ x 7/8″, Black, Nitrile-(Each)
$100.00
SKU: SAM166
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 422023100, Anti-Fatigue Mattings, Hog Heaven No. 422 Mats
Brand: M+A Matting
| Weight | 6.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 0.58333 × 0.58333 in |
| Width | 2' |
| Length | 3' |
| Thickness | 7/8" |
| Colour | Black |
| Material | Nitrile |
| Environment | Wet/Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |

