Extremely versatile anti-fatigue mat with drainage holes that offers bare-foot comfort
Physical design of the product in combination with its highly durable and dense closed cell nitrile rubber foam structure results in an extremely comfortable mat to stand on or walk across
Anti-static, welding safe, grease and oil proof
Treated with an anti-microbial agent for lifetime protection against odours and degradation
Can be autoclave sterilized
10% recycled rubber content
Designed for use in wet or dry areas
Recommended for use in medical facility environments, (operating rooms, delivery rooms, etc.) kitchens, locker rooms, labs, behind bars, kitchens, machine shops, work stations, or other heavy industrial applications
Mat sizes may vary 3% due to manufacturing processes
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 371023900 Cushion Station Mats, Slotted, 2′ x 3-1/5′ x 9/16″, Black, Nitrile-(Each)
$79.12
SKU: SAR823
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 371023900, Anti-Fatigue Mattings, Cushion Station™ Mats
Brand: M+A Matting
| Weight | 10.072 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.08333 × 0.625 × 0.625 in |
| Width | 2' |
| Length | 3-1/5' |
| Thickness | 9/16" |
| Colour | Black |
| Material | Nitrile |
| Environment | Wet/Dry |
| Style | Drainage |
| Surface Type | Slotted |


