Solid textured nitrile rubber surface for better chemical and oil resistance, and superior slip resistance
Welding safe
Electrically conductive
Closed cell nitrile/PVC cushion
100% nitrile border will not crack or curl
Unmatched durability
Available in black and black/yellow safety stripes
Mat sizes may vary 3% due to manufacturing processes
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 423246100 Hog Heaven No. 423 Mats, Diamond, 3-3/4′ x 5-3/4′ x 5/8″, Black/Yellow, Nitrile-(Each)
$384.80
SKU: SAM162
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 423246100, Anti-Fatigue Mattings, Hog Heaven No. 423 Mats
Brand: M+A Matting
| Weight | 27.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.70833 × 3.875 × 0.66666 in |
| Width | 3-3/4' |
| Length | 5-3/4' |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Black/Yellow |
| Material | Nitrile |
| Environment | Wet/Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |

