Superior anti-microbial, anti-fatigue mat for comfort and ergonomic benefits
Made of 100% nitrile/PVC closed cell foam
Diamond patterned surface that is more than twice as durable as traditional PVC foam mats
Solid pattern helps to reduce slip and fall accidents while beveled borders make for a safe transition from floor to mat
Cost effective alternative to traditional PVC foam mats
Ozone resistant
Recommended for use in warehouses, picking lines, assembly lines, work stations, check out stations, labs or other wet or dry environments
Mat sizes may vary 3% due to manufacturing processes
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 414046100 Cushion Max Mats, Diamond, 3-3/4′ x 5-3/4′ x 5/8″, Charcoal, Nitrile/PVC-(Each)
$200.00
SKU: SAR822
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 414046100, Anti-Fatigue Mattings, Cushion Max™ Mats
Brand: M+A Matting
| Weight | 10.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.69166 × 4.16666 × 0.69166 in |
| Width | 3-3/4' |
| Length | 5-3/4' |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Charcoal |
| Material | PVC/Nitrile |
| Environment | Wet/Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |
Recently Viewed Products
-
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 422046100 Hog Heaven No. 422 Mats, Diamond, 3-3/4′ x 5-3/4′ x 7/8″, Black, Nitrile-(Each)
$391.20 Add to cart -
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 371023900 Cushion Station Mats, Slotted, 2′ x 3-1/5′ x 9/16″, Black, Nitrile-(Each)
$79.12 Add to cart -
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 423246100 Hog Heaven No. 423 Mats, Diamond, 3-3/4′ x 5-3/4′ x 5/8″, Black/Yellow, Nitrile-(Each)
$384.80 Add to cart




