Three-Sided
Rugged all-welded steel construction, ready to use
Designed for efficient loading/unloading and transportation of merchandise
14-gauge steel shelves, 1 1/2″ lip up
Frame constructed from 1 1/2″ angle iron and 2″ x 2″ wire mesh
Includes: Two rigid and two swivel 5″ or 6″ bolted-on casters
Durable Kleton blue polyurethane finish
“3M DBI Sala Fall Protection 7403080 SecuraSpan HLL Lifeline Assembly, Galvanized Cable-(Each)” has been added to your cart. View cart
“3M Protecta Fall Protection 1385101C Pro Web Positioning Lanyard, 1 Legs, 6′, CSA Class B, Polyester-(Each)” has been added to your cart. View cart
Material Handling & Storage, Wire Mesh Carts
KLETON ML191 Wire Mesh Utility Cart, Steel, 24″ x 63″ x 51″, 2400 lbs. Capacity-(Each)
$932.00
SKU: ML191
Categories: Material Handling & Storage, Wire Mesh Carts
Tags: ML191, Wire Mesh Carts, Wire Mesh Utility Cart
Brand: Kleton
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.25 × 2 × 5.25 in |
| No. of Shelves | 1 |
| Capacity | 2400 lbs. |
| Cart Material | Steel |
| Overall Width | 24" |
| Overall Height | 63" |
| Overall Depth | 51" |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Caster Type | 6" Polyurethane |
| Base Length | 48" |
| Base Width | 24" |
| Inside Wall Height | 55" |
| Handle Height | 42" |
| Weight | 110 lbs. |
Recently Viewed Products
-
Facility Maintenance
LavaGrip Traction-Aid Kit with 77 Bags, Container Size 35.3 lbs. (16 kg), Bag-(Each)
$3,693.80 Add to cart -
Material Handling & Storage
Ben-Mor EN1902Y08T5 Polyester Slings, Single Ply, Endless, Type 5, 2″ W x 8′ L, 6200 lbs. Vertical Cap.-(Each)
$28.97 Add to cart -
Material Handling & Storage
Ben-Mor EE1902Y03T3 Polyester Slings, Single Ply, Double Eye, Type 3, 2″ W x 3′ L, 3100 lbs. Vertical Cap.-(Each)
$15.03 Add to cart






