Three-Sided
Rugged all-welded steel construction, ready to use
Designed for efficient loading/unloading and transportation of merchandise
14-gauge steel shelves, 1 1/2″ lip up
Frame constructed from 1 1/2″ angle iron and 2″ x 2″ wire mesh
Includes: Two rigid and two swivel 5″ or 6″ bolted-on casters
Durable Kleton blue polyurethane finish
Material Handling & Storage, Wire Mesh Cart
KLETON ML190 Wire Mesh Utility Cart, Steel, 24″ x 63″ x 39″, 2400 lbs. Capacity-(Each)
$884.00
SKU: ML190
Categories: Material Handling & Storage, Wire Mesh Cart
Tags: ML190, Wire Mesh Carts, Wire Mesh Utility Cart
Brand: Kleton
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.31667 × 2.04167 × 5.33333 in |
| No. of Shelves | 1 |
| Capacity | 2400 lbs. |
| Cart Material | Steel |
| Overall Width | 24" |
| Overall Height | 63" |
| Overall Depth | 39" |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Caster Type | 6" Polyurethane |
| Base Width | 24" |
| Base Length | 36" |
| Inside Wall Height | 55" |
| Handle Height | 42" |
| Weight | 102 lbs. |
Recently Viewed Products
-
Facility Maintenance
M2 Professional BW-D2640-BL Champ Mop Bucket, 10 US Gal. (40 qt.) Capacity, Blue-(Each)
$138.75 Add to cart -
Facility Maintenance
M2 Professional BW-D2632-YE Champ Mop Bucket, 8 US Gal. (32 qt.) Capacity, Yellow-(Each)
$96.75 Add to cart -
Facility Maintenance
M2 Professional BW-D2640-GY Champ Mop Bucket, 10 US Gal. (40 qt.) Capacity, Grey-(Each)
$138.75 Add to cart -
Facility Maintenance
M2 Professional BW-D2640-BN Champ Mop Bucket, 10 US Gal. (40 qt.) Capacity, Brown-(Each)
$138.75 Add to cart -
Facility Maintenance
M2 Professional BW-D2640-YE Champ Mop Bucket, 10 US Gal. (40 qt.) Capacity, Yellow-(Each)
$138.75 Add to cart






