90-tooth gear delivers a 4? swing arc to turn a fastener in tight confines
Stubby and standard length ratchets for better access in all areas
Full polish chrome sockets with large hard-stamped size markings
Knurled full polish chrome extensions
Sockets feature off-corner loading design to reduce fastener rounding
Includes blow mold case for storage and organization
Meets or exceeds ASME specifications
“MSA 10199019 V-Series Restraint Lanyard-(Each)” has been added to your cart. View cart
Socket Set, Tools
Gearwrench 80701 12-Point SAE/Metric Mechanics Tool Set, 49 Pcs, 1/2″ Drive Size, Deep-(Each)
$309.96
SKU: TOB473
Categories: Socket Set, Tools
Tags: 12-Point SAE/Metric Mechanics Tool Set, 80701, Socket Set
Brand: Gearwrench
| Weight | 16.079 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 0.5 × 0.5 in |
| Drive Size | 1/2" |
| Type | Hand/Standard |
| Length | Deep/Standard |
| No. of Pieces | 49 |
| Includes | Assortment of Sockets; Extensions; Ratchet; Joint |
| Standard(s) Met | ASME B107.1, B107.5M, B1007.10, ANSI |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Tooth Count | 90 |
| Ratchet Handle Type | Standard |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Set Size Range | 7/16" (10mm) to 15/16" (24mm) |
| Ratchet Head Style | Teardrop |
| Material | Alloy Steel |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Ben-Mor EE1902Y03T3 Polyester Slings, Single Ply, Double Eye, Type 3, 2″ W x 3′ L, 3100 lbs. Vertical Cap.-(Each)
$15.03 Add to cart





