100% lava rocks and shaped perfectly for instant traction on icy surfaces
Organic and non-corrosive
Doesn’t track
Works in any temperature
Pet safe
Re-usable, doesn’t dissolve
High visibility
Traction aid is made in Canada
Safe to use on most wooden decks, new concrete, and delicate surfaces
Container is waterproof and lockable which makes it ideal for many other outdoor storage uses aside from storing loose or bagged salt, sand, or ice melter
It can also hold garden supplies, sporting goods, pool supplies, tools, garbage/recyclables, or anything else you want to safely store
Container constructed of rugged BPA-free UV-resistant polyethylene
Built-in pockets for forklifts allow the bins to be moved without emptying them
Can be used at your business, job site, home, cottage, farm, campground, or any public space
Polyethylene scoop is ideal for salt and sand, compost and animal feed
Facility Maintenance, Granulated Traction Aids
LavaGrip Traction-Aid Kit with 77 Bags, Container Size 35.3 lbs. (16 kg), Bag-(Each)
$3,693.80
SKU: NAA434
Categories: Facility Maintenance, Granulated Traction Aids
Tags: Granulated Traction Aids, LavaGrip Traction-Aid Kit with 77 Bags, NAA434
| Weight | 2757.848 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 143.166 × 85.0831 × 31.0417 in |
| Container Size | 35.3 lbs. (16 kg) |
| Container Type | Bag |
| Container Capacity | 4.24 cu. ft. |
| Container Colour | Yellow |
| With Hasp | Yes |
| Container Dimensions | 26"H x 21"L x 27"W |
| Scoop Capacity | 2 L |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited Warranty on Scoop & Container |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Ben-Mor EN1902Y08T5 Polyester Slings, Single Ply, Endless, Type 5, 2″ W x 8′ L, 6200 lbs. Vertical Cap.-(Each)
$28.97 Add to cart -
Material Handling & Storage
Ben-Mor EE1902Y03T3 Polyester Slings, Single Ply, Double Eye, Type 3, 2″ W x 3′ L, 3100 lbs. Vertical Cap.-(Each)
$15.03 Add to cart





