Helps prevent injuries from slipping and falling
Grit sandpaper surface with adhesive backing
Water, grease, and oil resistant
Ideal for both indoor and outdoor applications
Pre-cut sizes with rounded corners offer a finished look and prevents the corners from lifting
Meets or exceeds NFSI 101-A and OSHA 1910.24 and 1910.26
RoHS compliant
Anti-Skid Tapes
Zenith Safety Products Premium Anti-Skid Tape Premium Anti-Skid Tape, 5.5″ x 5-1/2″, Black – Pack of 50
$49.44
SKU: SDN111
Category: Anti-Skid Tapes
Tags: Anti-Skid Tapes, Premium Anti-Skid Tape, SDN111
Brand: Zenith Safety Products
| Weight | 1.676 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.45833 × 0.16666 × 0.45833 in |
| Width | 5.5" |
| Length | 5-1/2" |
| Colour | Black |
| Qty/Pkg. | 50 |
| Type | Square |
| Thickness | 30 mil |
| Temperature Range | 175?F to -20?F |
| Application Range | 95?F to 50?F |
| Grit | 60 |
| Sold/Priced Per | Package |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
Recently Viewed Products
-
Anti-Skid Tapes
Zenith Safety Products Premium Anti-Skid Tape (Pack of 50)-Click on options for variations & Details.
$98.88 – $185.40Price range: $98.88 through $185.40 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


