Helps prevent injuries from slipping and falling
Grit sandpaper surface with adhesive backing
Water, grease, and oil resistant
Ideal for both indoor and outdoor applications
Meets or exceeds NFSI 101-A and OSHA 1910.24 and 1910.26
RoHS compliant
Anti-Skid Tapes
Zenith Safety Products Premium Anti-Skid Tape Premium Anti-Skid Tape, 3″ x 60′, Black & Yellow – Each
$57.64
SKU: SCG915
Category: Anti-Skid Tapes
Tags: Anti-Skid Tapes, Premium Anti-Skid Tape, SCG915
Brand: Zenith Safety Products
| Weight | 2.344 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.55 × 0.25 × 0.55 in |
| Width | 3" |
| Length | 60' |
| Colour | Black & Yellow |
| Battery | Lithium Ion |
| Charge Time | 4-5 hours |
| Light Temperature | 4500K |
| Environmental Rating | IP65 Weatherproof |
| Application Range | 95?F to 50?F |
| Grit | 60 |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |

