Helps prevent injuries from slipping and falling
Grit sandpaper surface with adhesive backing
Water, grease, and oil resistant
Ideal for both indoor and outdoor applications
Pre-cut sizes with rounded corners offer a finished look and prevents the corners from lifting
Meets or exceeds NFSI 101-A and OSHA 1910.24 and 1910.26
RoHS compliant
Anti-Skid Tapes
Zenith Safety Products Premium Anti-Skid Tape Premium Anti-Skid Tape, 6″ x 24″, Black & Yellow – Each
$5.32
SKU: SDS936
Category: Anti-Skid Tapes
Tags: Anti-Skid Tapes, Premium Anti-Skid Tape, SDS936
Brand: Zenith Safety Products
| Weight | 0.202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.98333 × 0.00833 × 0.475 in |
| Width | 6" |
| Colour | Black & Yellow |
| Beam Distance (Low) | 38 m |
| Length | 5.12" |
| Weight With Batteries | 4.4 oz. |
| Water Resistance | IPX8 (1m) |
| Application Range | 95?F to 50?F |
| Grit | 60 |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
Recently Viewed Products
-
Anti-Skid Tapes
Zenith Safety Products Premium Anti-Skid Tape (Each)-Click on options for variations & Details.
$14.80 – $21.39Price range: $14.80 through $21.39 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Anti-Skid Tapes
Zenith Safety Products Premium Anti-Skid Tape (Each)-Click on options for variations & Details.
$81.58 – $115.36Price range: $81.58 through $115.36 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Safety
Zenith Safety Products SHP027 Spill Kit, Hazmat, Bag, 5 US gal. Absorbancy – (Each)
$40.84 – $47.52Price range: $40.84 through $47.52 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page




