Helps prevent injuries from slipping and falling
Grit sandpaper surface with adhesive backing
Water, grease, and oil resistant
Ideal for both indoor and outdoor applications
Meets or exceeds NFSI 101-A and OSHA 1910.24 and 1910.26
RoHS compliant
Anti-Skid Tapes
Zenith Safety Products Premium Anti-Skid Tape Premium Anti-Skid Tape, 12″ x 60′, Black – Each
$163.16
SKU: SDN102
Category: Anti-Skid Tapes
Tags: Anti-Skid Tapes, Premium Anti-Skid Tape, SDN102
Brand: Zenith Safety Products
| Weight | 10.228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.56666 × 1 × 0.56666 in |
| Width | 12" |
| Colour | Black |
| Weight | 6.2 oz. |
| Length | 6.14" |
| Light Modes | High, Low, Flashing |
| IP Rating | IPX8 |
| Application range | 95?F to 50?F |
| Grit | 60 |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |


