Helps prevent injuries from slipping and falling
Grit sandpaper surface with adhesive backing
Water, grease, and oil resistant
Ideal for both indoor and outdoor applications
Pre-cut sizes with rounded corners offer a finished look and prevents the corners from lifting
Meets or exceeds NFSI 101-A and OSHA 1910.24 and 1910.26
RoHS compliant
Anti-Skid Tapes
Zenith Safety Products Premium Anti-Skid Tape Premium Anti-Skid Tape, 0.75″ x 24″, Black – Pack of 50
$37.04
SKU: SDN107
Category: Anti-Skid Tapes
Tags: Anti-Skid Tapes, Premium Anti-Skid Tape, SDN107
Brand: Zenith Safety Products
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 0.05833 × 0.14166 in |
| Width | 0.75" |
| Length | 24" |
| Colour | Black |
| Type | Rounded Edge Strip |
| Qty/Pkg. | 50 |
| Thickness | 30 mil |
| Temperature Range | 175?F to -20?F |
| Application Range | 95?F to 50?F |
| Grit | 60 |
| Sold/Priced Per | Package |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |

