Designed to hold sticky mats in place on various flooring surfaces
Allows mats to be used in multiple areas, without adhering the pad to the floor itself
Equipped with non-slip feature on the bottom that keeps the frame firmly in place
For use with clean room mats SDS994 & SDS995
Specialty Matting Parts & Accessories
Zenith Safety Products Frame for Clean Room Mat – Each
$59.58
SKU: SGR099
Category: Specialty Matting Parts & Accessories
Tags: Frame for Clean Room Mat, SGR099, Specialty Matting Parts & Accessories
Brand: Zenith Safety Products
| Weight | 5.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.86666 × 0.04166 × 1.625 in |
| GPM Flow Rate | 1.8 |
| Deck to Aerator | 6-13/32" |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/2" |
| Handle Type | Lever |
| Thickness | 3 mm |
| Frame Material | Polystyrene |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
Recently Viewed Products
-
Specialty Matting Parts & Accessories
Zenith Safety Products Frame for Clean Room Mat – Each
$57.85 Add to cart -
Specialty Matting Parts & Accessories
Zenith Safety Products Frame for Clean Room Mat – Each
$76.80 Add to cart


