Designed to hold sticky mats in place on various flooring surfaces
Allows mats to be used in multiple areas, without adhering the pad to the floor itself
Equipped with non-slip feature on the bottom that keeps the frame firmly in place
For use with clean room mats SDS998 & SDS999
Specialty Matting Parts & Accessories
Zenith Safety Products Frame for Clean Room Mat – Each
$57.85
SKU: SGR101
Category: Specialty Matting Parts & Accessories
Tags: Frame for Clean Room Mat, SGR101, Specialty Matting Parts & Accessories
Brand: Zenith Safety Products
| Weight | 5.494 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.125 × 0.03333 × 2.15 in |
| Blade Size | 16" |
| Handle Type | Straight |
| Weight | 3.2 lbs. |
| Thickness | 3 mm |
| Frame Material | Polystyrene |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
Recently Viewed Products
-
Specialty Matting Parts & Accessories
Zenith Safety Products Frame for Clean Room Mat – Each
$76.80 Add to cart


