Non-slip serrated jaws
Recommended Max. Capacity Low Carbon Cold Rolled Steel
Packaging is recycable
Metal Cutting Snips, Tools
Wiss By Crescent M3R Metalmaster? Compound Snips, 1-1/2″ Cut Length, Straight Cut – Each
$22.41
SKU: VQ282
Categories: Metal Cutting Snips, Tools
Tags: M3R, Metal Cutting Snips, Metalmaster® Compound Snips
Brand: Wiss By Crescent
| Weight | 0.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.91666 × 0.08333 × 0.24166 in |
| Cut Length | 1-1/2" |
| Cutting Capacity | 18-Gauge Steel |
| Overall Length | 9-3/4" |
| Handle Style | Straight |
| Handle Colour | Yellow |
| Cut Style | Straight |
Recently Viewed Products
-
Metal Cutting Snips
Milwaukee 48-22-4568 Long-Cut Offset Aviation Snips, 3″ Cut Length, Straight/Left Cut-(Each)
$34.00 Add to cart -
Bottle Trigger Sprayers
Captodor VAPO38BLK Spray Bottle Adaptor, 60″ Tube Length-(Each)
$13.62 Add to cart -
Metal Cutting Snips
Wiss By Crescent M6R Metalmaster? Offset Snips, 1-1/4″ Cut Length, Straight/Left Cut – Each
$27.96 Add to cart -
Metal Cutting Snips
Wiss By Crescent 037103338594 Straight Pattern Tinner Snips, 2″ Cut Length, Straight Cut
$20.95 Add to cart -
Facility Maintenance
Gojo 5715-06 Green Certified Hand Soap, Foam, 221.8 ml, Unscented-(Bottle)
$7.00 Add to cart








