For notching or trimming extra heavy stock
Non-slip, serrated
Spring-action for fast, effortless feed
Recommended Max. Capacity Low Carbon Cold Rolled Steel
16-gauge steel
Packaging is recycable
Metal Cutting Snips, Tools
Wiss By Crescent M5R Metalmaster? Bulldog Snips, 7/8″ Cut Length, Straight Cut – Each
$27.77
SKU: TBH827
Categories: Metal Cutting Snips, Tools
Tags: M5R, Metal Cutting Snips, Metalmaster® Bulldog Snips
Brand: Wiss By Crescent
| Weight | 0.875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.16666 × 0.25 in |
| Cut Length | 7/8" |
| Cutting Capacity | 16-Gauge Steel |
| Overall Length | 9-1/4" |
| Handle Style | Straight |
| Handle Colour | Red |
| Cut Style | Straight |
| Grip Colour | Red |
Recently Viewed Products
-
Facility Maintenance
Kimberly-Clark 05927 X70 Foodservice Towels, Specialty, 12-1/2″ L x 23-1/2″ W-(Case of 300)
$124.00 Add to cart -
Metal Cutting Snips
Wiss By Crescent 037103338631 Lightweight Aluminum Tinner Snips, 3″ Cut Length, Straight Cut
$39.24 Add to cart



