Cuts left and straight
Offset blades keep hands clear of metal
Non-slip serrated jaw
Spring-action for fast, effortless feed
Recommended Max. Capacity Low Carbon Cold Rolled Steel
18-gauge steel
Packaging is recycable
Metal Cutting Snips, Tools
Wiss By Crescent M6R Metalmaster? Offset Snips, 1-1/4″ Cut Length, Straight/Left Cut – Each
$27.96
SKU: VQ283
Categories: Metal Cutting Snips, Tools
Tags: M6R, Metal Cutting Snips, Metalmaster® Offset Snips
Brand: Wiss By Crescent
| Weight | 0.99466 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.28966 × 0.28966 × 0.28966 in |
| Cut Length | 1-1/4" |
| Cutting Capacity | 18-Gauge Steel |
| Overall Length | 9-1/4" |
| Handle Style | Straight |
| Handle Colour | Red |
| Cut Style | Left/Straight |
| Grip Colour | Red |
Recently Viewed Products
-
Metal Cutting Snips
Wiss By Crescent 037103338594 Straight Pattern Tinner Snips, 2″ Cut Length, Straight Cut
$20.95 Add to cart -
Facility Maintenance
Gojo 5715-06 Green Certified Hand Soap, Foam, 221.8 ml, Unscented-(Bottle)
$7.00 Add to cart -
Facility Maintenance
Kimberly-Clark 05925 X70 Foodservice Wipers, Specialty, 23-1/2″ L x 12-1/2″ W-(Each)
$112.00 Add to cart




