The 3′ x 3′ mats interlock on all four sides to cover large areas, or can be used as single stations
Optional yellow and black borders provide safe access
CFR rubber – Designed for areas with mineral oil based cutting fluids and solvents
1-year warranty
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 572.58X3X3CFRBK 24/Seven® Matting 24/Seven® Matting, Rubber, 3′ W x 3′ L, 5/8″ Thick, Black – Each
$172.74
SKU: SAL228
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 24/Seven® Matting, 572.58X3X3CFRBK, Anti-Fatigue Flooring
Brand: Wearwell
| Weight | 19.744 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.66666 × 3.16666 × 0.66666 in |
| Width | 3' |
| Length | 3' |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Black |
| Material | Rubber |
| Environment | Wet/Dry |
| Style | Drainage |
| Surface Type | Slotted |
| Type | Modular Mat |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |


