Customizable urethane mat, a perfect combination of extremely high performance and exceptional comfort
Connects on all four sides to accommodate any custom sized area – even an entire floor
No need for seaming or gluing; mats snap together and stay together
Robust, abrasion resistant exterior skin totally encapsulates the resilient, crush-resistant urethane sponge interior making mat virtually indestructible
An elevated square-grid surface creates an appealing symmetrical look for industrial, laboratory, pharmaceutical or commercial environments
Ideal for dry and heavy use areas and exposure to a wide range of temperatures
10 year resilience warranty
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 502.58X3X5EFBK Rejuvenator Connect No. 502 Matting Rejuvenator Connect No. 502 Matting, Polyurethane, 3′ W x 5′ L, 5/8″ Thick, Black – Each
$622.64
SKU: SED589
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 502.58X3X5EFBK, Anti-Fatigue Flooring, Rejuvenator Connect No. 502 Matting
Brand: Wearwell
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.08 × 1 × 1 in |
| Width | 3' |
| Length | 5' |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Waffle |
| Type | End Mat w/Female Connectors |
| Manufacturer's Warranty | 10 Years |

