The 3′ x 3′ mats interlock on all four sides to cover large areas, or can be used as single stations
Optional yellow and black borders provide safe access
NBR 100% nitrile – Designed for areas with petrochemicals such as hydrocarbons, naphthenes, paraffins and petroleum distillates
1-year warranty
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 570.58X3X3NBRBK 24/Seven® Matting 24/Seven® Matting, Rubber, 3′ W x 3′ L, 5/8″ Thick, Black – Each
$285.21
SKU: SAQ101
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 24/Seven® Matting, 570.58X3X3NBRBK, Anti-Fatigue Flooring
Brand: Wearwell
| Weight | 25.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 0.0521 in |
| Width | 3' |
| Length | 3' |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Black |
| Material | Rubber |
| Environment | Dry/Wet |
| Style | Solid |
| Surface Type | Smooth |
| Type | Modular Mat |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |



