The robust, abrasion-resistant exterior skin totally encapsulates the resilient, crush-resistant urethane sponge interior creating a mat that is virtually indestructible
An elevated square-grid surface creates an appealing symmetrical look for industrial, laboratory, pharmaceutical or commercial environments
Ideal for mostly dry areas and resistant to a wide variety of chemicals and fluids and to a wide range of temperatures
These mats have molded-in ramps for easy access
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 502.58X3X5BK Rejuvenator® Connect No. 502 for Single Workstation Rejuvenator® Connect No. 502 for Single Workstation, Polyurethane, 3′ W x 5′ L, 5/8″ Thick, Black – Each
$566.40
SKU: SED587
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 502.58X3X5BK, Anti-Fatigue Flooring, Rejuvenator® Connect No. 502 for Single Workstation
Brand: Wearwell
| Weight | 16.608 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.025 × 3.08333 × 1.025 in |
| Width | 3' |
| Length | 5' |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Waffle |
| Type | Anti-Fatigue Mat |



