Specifically designed to increase worker productivity
Has a box-spring foundation that flexes to provide anti-fatigue benefits
Professional grade 18″ x 18″ super-sized ergonomic tiles quickly assemble to cover large and custom-sized areas
Patented LockSafe(R) system securely connects the tiles for a neat installation to withstand heavy use and cart traffic
Tiles can be unlocked and repositioned to create different configurations
Optional 6″ wide safety ramps and corners accommodate carts and have countersunk holes so ErgoDeck(R) can be attached to the floor
Lifetime warranty
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 566.78X18X18CH-CS10 ErgoDeck® Soft No. 566 Matting ErgoDeck® Soft No. 566 Matting, PVC, 1-1/2′ W x 1-1/2′ L, 7/8″ Thick, Charcoal – Case of 10
$617.82
SKU: SAQ313
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 566.78X18X18CH-CS10, Anti-Fatigue Flooring, ErgoDeck® Soft No. 566 Matting
Brand: Wearwell
| Weight | 53.788 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.66666 × 0.79166 × 1.66666 in |
| Width | 1-1/2' |
| Length | 1-1/2' |
| Thickness | 7/8" |
| Colour | Charcoal |
| Material | PVC |
| Environment | Dry/Wet |
| Style | Solid |
| Surface Type | Abrasive |
| Type | Edging-Single Ramp |
| Manufacturer's Warranty | Lifetime |

