Specifically designed to increase worker productivity
Has a box-spring foundation that flexes to provide anti-fatigue benefits
Professional grade 18″ x 18″ super-sized ergonomic tiles quickly assemble to cover large and custom-sized areas
Patented LockSafe(R) system securely connects the tiles for a neat installation to withstand heavy use and cart traffic
Tiles can be unlocked and repositioned to create different configurations
Optional 6″ wide safety ramps and corners accommodate carts and have countersunk holes so ErgoDeck(R) can be attached to the floor
Lifetime warranty
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 564.78X18X18CH-CS10 ErgoDeck® General Purpose No. 564 Matting ErgoDeck® General Purpose No. 564 Matting, PVC, 1-1/2′ W x 1-1/2′ L, 7/8″ Thick, Charcoal – Case of 10
$617.82
SKU: SAQ312
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 564.78X18X18CH-CS10, Anti-Fatigue Flooring, ErgoDeck® General Purpose No. 564 Matting
Brand: Wearwell
| Weight | 52.614 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.625 × 0.79166 × 1.66666 in |
| Width | 1-1/2' |
| Length | 1-1/2' |
| Thickness | 7/8" |
| Colour | Charcoal |
| Material | PVC |
| Environment | Dry/Wet |
| Style | Drainage |
| Surface Type | Slotted |
| Type | Modular Mat |
| Manufacturer's Warranty | Lifetime |




