An economical and green solution for preventing worker fatigue
Diamond plate surface with a 100% recycled urethane composite sponge base
Comfortable and functional in dry industrial applications
Black (BK) and black w/yellow borders (BYL)
Green rating > 80% recycled
1-year warranty
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
Wearwell 497.58X4X75BYL Smart No. 497 Mats Smart No. 497 Mats, Diamond, 4′ x 75′ x 5/8″, Black, PVC – Roll
$3,261.01
SKU: SBA906
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 497.58X4X75BYL, Anti-Fatigue Mattings, Smart No. 497 Mats
Brand: Wearwell
| Weight | 285 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 × 4 × 3 in |
| Width | 4' |
| Length | 75' |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Black |
| Material | PVC |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |


