Customizable urethane mat, a perfect combination of extremely high performance and exceptional comfort
Connects on all four sides to accommodate any custom sized area – even an entire floor
No need for seaming or gluing; mats snap together and stay together
Robust, abrasion resistant exterior skin totally encapsulates the resilient, crush-resistant urethane sponge interior making mat virtually indestructible
An elevated square-grid surface creates an appealing symmetrical look for industrial, laboratory, pharmaceutical or commercial environments
Ideal for dry and heavy use areas and exposure to a wide range of temperatures
Optional 2″ wide urethane bevel for safe access
Molded in safety bevels reduce installation time and cost
Available in 3′ x 5′ ends and centers to create long runs of ergonomic matting
10 YEAR RESILIENCE WARRANTY
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 502.58X2X39FYL Rejuvenator Connect No. 502 Rejuvenator Connect No. 502, Polyurethane, 3-1/4′ W x 3-1/4′ L, 5/8″ Thick, Yellow – Each
$95.61
SKU: SAR345
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 502.58X2X39FYL, Anti-Fatigue Flooring, Rejuvenator Connect No. 502
Brand: Wearwell
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.01666 × 3.25 × 0.01666 in |
| Width | 3-1/4' |
| Length | 3-1/4' |
| Thickness | 5/8" |
| Material | Polyurethane |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Pebbled |
| Colour | Grey |
| Description | Closed Base for OB144, OB146, OA651 and OB145 Cabinets |
| Dimensions | 40-3/8"W x 26-3/4"D x 6"H |
| Weight | 22 lbs. |

