Combines fast stock removal with long life; Used on:
Stainless steel, high tensile alloys
Ferrous metals (iron, steel, welds)
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20112 Saitech Ultimate Performance? Grinding Wheel, 4″ x 1/4″, 3/8″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 27 – Each
$17.70
SKU: VU962
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20112, Grinding Wheels, Saitech Ultimate Performance™ Grinding Wheel
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.33333 × 0.03333 × 0.33333 in |
| Diameter | 4" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 3/8" |
| Max. RPM | 13500 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Tri-Arc Manufacturing KDHS111246 Heavy Duty Safety Slope Ladder, 11 Steps, Perforated, 50? Incline, 110″ High – Each
$4,393.17 Add to cart -
Material Handling & Storage
Algood SE6543-A38H-UG-RB Emaxx Caster, Swivel, 4″ (101.6 mm), Envirothane, 1000 lbs. (453.6 kg.)-(Each)
$40.97 Add to cart



