3/4″ diameter heavy-duty kingpin
1/2″ zerk axle and lock nut
5/16″ diameter upper race; hardened steel load bearings
Roller bearings with drilled hardened steel spanner bushing and plastic side washers
Virtually maintenance free
Corrosion resistant bright zinc finish
Excellent for stock carts, platform trucks, heavy service equipment, garbage bins, wire shelving units, factory use and more
Material Handling & Storage, Plate Casters
Algood SE6543-A38H-UG-RB Emaxx Caster, Swivel, 4″ (101.6 mm), Envirothane, 1000 lbs. (453.6 kg.)-(Each)
$40.97
SKU: MP048
Categories: Material Handling & Storage, Plate Casters
Tags: Emaxx™ Caster, Plate Casters, SE6543-A38H-UG-RB
Brand: Algood
| Weight | 4.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.475 × 0.475 × 0.375 in |
| Wheel Diameter | 4" (101.6 mm) |
| Capacity | 1000 lbs. (453.6 kg.) |
| Wheel Material | Envirothane? |
| Caster Type | Swivel |
| Frame Material | Steel |
| Tread Width | 2" (50.8 mm) |
| Bolt Hole Spacing | 2-5/8" – 3" (67 mm x 76 mm) |
| Bolt Hole Size | 3/8" (9.52 mm) |
| Plate Size | 3-27/32'' x 4-1/2'' (97.6 mm x 114.3 mm) |

