Combines fast stock removal with long life; Used on:
Stainless steel, high tensile alloys
Ferrous metals (iron, steel, welds)
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20094 Saitech Ultimate Performance? Grinding Wheel, 9″ x 1/4″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 27 – Each
$35.87
SKU: TC192
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20094, Grinding Wheels, Saitech Ultimate Performance™ Grinding Wheel
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 1.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.76666 × 0.03333 × 0.76666 in |
| Diameter | 9" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 6600 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Algood S5053-A27D-UG General Purpose Caster, Swivel, 5″ (127 mm), Urethane, 300 lbs. (136 kg.)-(Each)
$24.14 Add to cart


