Combines fast stock removal with long life; Used on:
Stainless steel, high tensile alloys
Ferrous metals (iron, steel, welds)
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20090 A24R Long Life Grinding Wheel, 9″ x 1/4″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 27 – Each
$17.51
SKU: TC188
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20090, A24R Long Life Grinding Wheel, Grinding Wheels
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.75 × 0.41666 × 0.75 in |
| Diameter | 9" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 6600 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |

