Combines fast stock removal with long life; Used on:
Stainless steel, high tensile alloys
Ferrous metals (iron, steel, welds)
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20084 Saitech Ultimate Performance? Grinding Wheel, 7″ x 1/4″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 27 – Each
$21.73
SKU: TC182
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20084, Grinding Wheels, Saitech Ultimate Performance™ Grinding Wheel
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.58333 × 0.05 × 0.58333 in |
| Diameter | 7" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 8500 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |

