Aluminum oxide grain
Soft bond for fast stock removal; Used on:
Ferrous Metals (iron, steel, welds, etc.), Low grade stainless steel.
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20063 A24R Long Life Grinding Wheel, 4-1/2″ x 1/4″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 27 – Each
$6.32
SKU: TC169
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20063, A24R Long Life Grinding Wheel, Grinding Wheels
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 0.09025 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.10443 × 0.10443 × 0.10443 in |
| Diameter | 4-1/2" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 13300 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Algood SE6553-3/4-10X4-RXW-RB- Emaxx RollX Wow Caster, Swivel with Brake, 5″ (127 mm) Dia., 1200 lbs. (544.3 kg.) Capacity-(Each)
$82.62 Add to cart -
Material Handling & Storage
Algood S5033-A27D-SS-TLB General Purpose Caster, Swivel with Brake, 3″ (76 mm), Steel, 300 lbs. (136 kg.)-(Each)
$27.88 Add to cart



