Aluminum oxide grain
Soft bond for fast stock removal; Used on:
Ferrous Metals (iron, steel, welds, etc.), Low grade stainless steel.
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20060 A24N Fast Grinding Wheel, 4-1/2″ x 1/4″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 27 – Each
$6.32
SKU: TC166
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20060, A24N Fast Grinding Wheel, Grinding Wheels
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 0.79166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.43 × 0.67 × 0.42 in |
| Diameter | 4-1/2" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 13300 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Algood S5053-A27D-SS General Purpose Caster, Swivel, 5″ (127 mm), Steel, 300 lbs. (136 kg.)-(Each)
$28.90 Add to cart



