Combines fast stock removal with long life; Used on:
Stainless steel, high tensile alloys
Ferrous metals (iron, steel, welds)
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20050 A24N Fast Grinding Wheel, 4-1/2″ x 3/16″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 27 – Each
$6.32
SKU: TC165
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20050, A24N Fast Grinding Wheel, Grinding Wheels
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 0.31288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.28688 × 0.28688 × 0.28688 in |
| Diameter | 4-1/2" |
| Thickness | 3/16" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 13300 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Algood S5053-A27D-ST-TLB General Purpose Caster, Swivel with Brake, 5″ (127 mm), Steel, 300 lbs. (136 kg.)-(Each)
$36.98 Add to cart



