Combines fast stock removal with long life; Used on:
Stainless steel, high tensile alloys
Ferrous metals (iron, steel, welds)
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20081 A24N Fast Grinding Wheel, 7″ x 1/4″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 27 – Each
$11.46
SKU: TC179
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20081, A24N Fast Grinding Wheel, Grinding Wheels
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 1.23456 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5833 × 0.5833 × 0.0208 in |
| Diameter | 7" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 8500 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Algood S5053-A27D-SS General Purpose Caster, Swivel, 5″ (127 mm), Steel, 300 lbs. (136 kg.)-(Each)
$28.90 Add to cart


