Aluminum oxide grain
Soft bond for fast stock removal; Used on:
Ferrous Metals (iron, steel, welds, etc.), Low grade stainless steel.
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20080 A24R Long Life Grinding Wheel, 7″ x 1/4″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 27 – Each
$11.46
SKU: TC178
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20080, A24R Long Life Grinding Wheel, Grinding Wheels
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 0.98568 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.2456 × 0.2456 × 0.2456 in |
| Diameter | 7" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 8500 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Algood S5053-A27D-ST-TLB General Purpose Caster, Swivel with Brake, 5″ (127 mm), Steel, 300 lbs. (136 kg.)-(Each)
$36.98 Add to cart


