Designed to fit smaller diameter lockout points for lockout/tagout applications (ie European OEM Equipment)
Uses FDA approved lubricants safe for use in food processing
Marine grade 316 stainless steel shackle for superior corrosion resistance
Operates from -70?F to +350?F (-56?C to +176?C)
Key retaining, cannot remove key unless the shackle is closed (S31 Model only)
Special thermoplastic body offers superior performance against chemicals, moisture, heat, cold and UV
Shackle withstands over 300-lb. pull force
Each keyed alike set includes 2 keys
Padlock, Safety
Master Lock S33KAS3BLU S33 Zenex Padlock – Set of Three, Safety Padlock, Keyed Alike, Thermoplastic, 1-3/8″ Width-(Box of 3)
$71.29
SKU: SDN007
Categories: Padlock, Safety
Tags: Padlocks, S33 Zenex™ Padlock - Set of Three, S33KAS3BLU
Brand: Master Lock
| Weight | 5.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.52083 × 0.51042 × 0.70833 in |
| Type | Safety Padlock |
| Body Width | 1-3/8" |
| Shackle Diameter | 3/16" |
| Shackle Clearance Height | 1-1/2" |
| Shackle Clearance Width | 5/8" |
| Body Material | Thermoplastic |
| Shackle Material | Stainless Steel |
| Colour | Blue |
| Key Type | Keyed Alike |
| Body Length | 1-7/8" |






