Key retaining, cannot remove key unless the shackle is closed (S31 Model only)
Designed to fit smaller diameter lockout points for lockout/tagout applications (ie European OEM Equipment)
Shackle withstands over 300-lb. pull force
Operates from -70?F to +350?F (-56?C to +176?C)
Marine grade 316 stainless steel shackle for superior corrosion resistance
Special thermoplastic body offers superior performance against chemicals, moisture, heat, cold and UV
Uses FDA approved lubricants safe for use in food processing
Each keyed alike set includes 2 keys
Padlock, Safety
Master Lock S33KAS3RED S33 Zenex Padlock – Set of Three, Safety Padlock, Keyed Alike, Thermoplastic, 1-3/8″ Width-(Box of 3)
$71.29
SKU: SDN011
Categories: Padlock, Safety
Tags: Padlocks, S33 Zenex™ Padlock - Set of Three, S33KAS3RED
Brand: Master Lock
| Weight | 5.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.52083 × 0.51042 × 0.70833 in |
| Type | Safety Padlock |
| Body Width | 1-3/8" |
| Shackle Diameter | 3/16" |
| Shackle Clearance Height | 1-1/2" |
| Shackle Clearance Width | 5/8" |
| Body Material | Thermoplastic |
| Shackle Material | Stainless Steel |
| Colour | Red |
| Key Type | Keyed Alike |
| Body Length | 1-7/8" |





