High-strength polyester film backing
Resin-bonded for durability
ASO keyed core
Ideal for metal, plastic, paint spot repair, automotive power train components and/or roll superfinishing
Sanding Rolls, Tools
3M AM38820 Microfinishing Film Roll, Silicon Carbide, 8″ W x 150′ L, Finishing Grit-(Roll)
$634.32
SKU: NV594
Categories: Sanding Rolls, Tools
Tags: AM38820, Microfinishing Film Roll, Sanding Rolls
Brand: 3M
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.67 × 0.25 × 0.25 in |
| Grit | Finishing |
| Width | 8" |
| Length of Roll | 150' |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Type | Film |
| Microns | 60 |






