Designed to provide comfort and durability in a variety of harsh conditions
High-density nitrile-blended cushion helps eliminate pressure to the lower back and legs, providing superior comfort
Certified high-traction by the National Floor Safety Institute (NFSI); sloped edges provide a safe transition from floor to mat
Nitrile-blended cushion provides years of useful service life; cushion is molded, not glued, to the nitrile rubber surface so it will not separate; edges will not crack or curl
Welding safe; ESD rating of electrically conductive; chemical resistant; surface is grease/oil proof and cushion is grease/oil resistant
The ability to perform in a variety of indoor environments (from sensitive to harsh) make this a “go-to” solution for indoor commercial and industrial settings where slag, grease and oil, or chemicals are present
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 4210488100 Hog Heaven Mat, Diamond, 4-4/5′ x 8′ x 5/8″, Black, Nitrile-(Each)
$620.80
SKU: JQ013
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 4210488100, Anti-Fatigue Mattings, Hog Heaven Mat
Brand: M+A Matting
| Weight | 43.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.91 × 0.83 × 0.83 in |
| Width | 4-4/5' |
| Length | 8' |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Black |
| Material | Nitrile |
| Environment | Dry/Oily |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |


