Seamless durable 100% polyethylene bins
Leakproof and easy to clean
Bins are mounted on an all-welded steel chassis with a durable?Kleton?blue polyurethane finish
Includes 2 swivel and 2 rigid casters
Capacity is based on evenly distributed weight
Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON MO002 Straight Wall Box Truck, White Polyethylene, 57″ L x 34″ W x 33″ H, 22 cu. ft. Volume, 1000 lbs. Capacity-(Each)
$1,031.25
SKU: MO002
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, MO002, Straight Wall Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.83333 × 2.79166 × 4.83333 in |
| Volume Capacity | 22 cu. ft. |
| Weight Capacity | 1000 lbs. |
| Bin Material | White Polyethylene |
| Overall Length | 57" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Caster Type | 5" Sandwich |
| Bin Colour | White |
| Overall Depth | 24" |
| Overall Width | 74" |
| Overall Height | 16" |
| Colour | Black |


