Provides secure, safe access to cube vans/trailers
All welded steel construction, ships fully assembled and ready to use
Front walk through with chain/snap assembly
Non-clogging slip resistant steps
10″ flat-free wheels in rear
Drop down handles in front for easy maneuvering
Durable Kleton blue polyurethane finish
Made in accordance with the ANSI A14.7 safety standard
Material Handling & Storage, Rolling Step Ladder
KLETON MO011 Trailer Access Rolling Ladder with Rails, 5 Steps, 22″ Step Width, 46″ Platform Height, Steel-(Each)
$876.00
SKU: MO011
Categories: Material Handling & Storage, Rolling Step Ladder
Tags: MO011, Rolling Step Ladders, Trailer Access Rolling Ladder with Rails
Brand: Kleton
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.83333 × 7.25 × 2.66666 in |
| No. of Steps | 5 |
| Platform Height | 46" |
| Platform Depth | 16" |
| Step Width | 22" |
| Frame Material | Steel |
| Step Type | Perforated |
| Height | 1.375" |
| Length | 5" |
| Width | 2.75" |
| Colour | Grey |
| Weight | 89 lbs. |
| Capacity | 300 lbs. |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |


