Provides secure, safe access to cube vans/trailers
All welded steel construction, ships fully assembled and ready to use
Front walk through with chain/snap assembly
Non-clogging slip resistant steps
10″ flat-free wheels in rear
Drop down handles in front for easy maneuvering
Durable Kleton blue polyurethane finish
Made in accordance with the ANSI A14.7 safety standard
Material Handling & Storage, Rolling Step Ladders
KLETON MO012 Trailer Access Rolling Ladder with Rails, 6 Steps, 22″ Step Width, 55″ Platform Height, Steel-(Each)
$920.00
SKU: MO012
Categories: Material Handling & Storage, Rolling Step Ladders
Tags: MO012, Rolling Step Ladders, Trailer Access Rolling Ladder with Rails
Brand: Kleton
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.70833 × 7.95833 × 4.41666 in |
| No. of Steps | 6 |
| Platform Height | 55" |
| Platform Depth | 16" |
| Step Width | 22" |
| Frame Material | Steel |
| Step Type | Perforated |
| Inside Depth | 23.4" |
| Inside Height | 9.25" |
| Inside Width | 12.4" |
| Colour | Grey/Granite (front) |
| Weight | 100 lbs. |
| Capacity | 300 lbs. |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |




